KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İŞYERİ SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ

4-10 MAYIS İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ HAFTASI

Müdürlüğümüz İş Yeri Sağlığı ve Güvenliği Birimi tarafından yürütülen faaliyetlerle okul ve kurumlarımızın daha güvenli, hijyenik ve yaşanılabilir bir ortam olması hedeflenmektedir. Bu kapsamda iş güvenliği iş ve işlemleri, okul sağlığı, sıfır atık, peryodik kontrol, ilk yardımcı eğitimi, afet ve acil durum yönetimi, yönetim sistemleri belgelendirme hizmetleri birimimizce yürütülmektedir.
4-10 MAYIS İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ HAFTASI

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında pansiyon ve öğretmenevi denetimleri yapılmıştır. Okullarımızda Risk Değerlendirme Ekibinde görev alan personellerimize uzaktan eğitimle risk değerlendirme eğitimi verilmiştir. Okul-kurumlara yerinde ziyaretler yapılarak İş Sağlığı ve Güvenliği iş ve işlemler, MEBBİS-İSG modülünde yapılması gereken iş ve işlemler konusunda rehberlik çalışmaları yapılmaktadır. 

Okul Sağlığı Hizmetleri

Öğrenciler, aileler ve okul personelinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi, geliştirilmesi, sağlıklı okul yaşamının sağlanması ve sürdürülmesine yönelik okul tabanlı bakış açısıyla ele alınan çalışmalardır. Okul sağlığı hizmetleri kapsamında; okul gıda işletmeleri denetim ve rehberlik çalışmaları yapılmıştır. Bakanlığımız tarafından yetkilendirilen 38 iç tetkikçi tarafından hijyen şartlarının geliştirilmesi ve enfeksiyon önleme kontrol kılavuzu doğrultusunda 948 okulumuzda yerinde denetim yapılarak "Okulum Temiz Belgesi" düzenlenmiştir.

Sıfır Atık

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliğinde okul ve kurumlarımızda EÇBS sistemine kayıtların yapılması ve  temel seviye sıfır atık belgelendirme çalışmaları yürütülmektedir. Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle "Atık Pil Toplama Kampanyası" düzenlendi ve toplam 3692 kg atık pil toplanarak TAP'a teslim edilmiştir. TEMA vakfı işbirliği ile "https://sifiratiktema.org/" sitesinde yayınlanan eğitim materyali aracılığıyla öğretmenlerimiz tarafından öğrencilerimize bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır.

İş Ekipmanları Periyodik Kontrolleri

2019/5 Sayılı genelge kapsamında okul ve kurumlarımızda bulunan elektrik iç tesisatı, kalorifer kazanı, yangın sistemleri, topraklama, paratoner, jeneratör ve komprosör sistemlerinin peryodik kontrolleri peryodik kontrol uzmanlarınca aylık yapılan plan çerçevesinde yapılarak sisteme tanımlanmakta ve okul kurumlara rapor gönderilerek çalışmalar yürütülmektedir.

İlk Yardımcı Eğitimleri

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Eğitim Merkezi tarafından personellerimize yönelik İlk Yardımcı Yönetmeliği kapsamında ilk yardımcı eğitimleri uzman personel tarafından verilmektedir. 2021 yılı itibari ile 985 öğretmenimize uzaktan ve yüz yüze uygulamalı eğitimler verilerek belgelendirilmiştir. Eğitimler devam etmektedir.

Afet, Acil Durum Yönetimi

2021/13 Sayılı Genelge kapsamında Onikişubat, Dulkadiroğlu ve Pazarcık ilçelerimizde 24 gönüllü öğretmenimizden oluşan MEB-AKUB ekipleri oluşturulmuştur. Diğer ilçelerimizde de çalışmalar devam etmektedir.

Yönetim Sistemleri Belgelendirme Hizmetleri

Müdürlüğümüz İSG Birimi tarafından 2017/27 Sayılı Genelge kapsamında
ISO-45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO-9001 Kalite Yönetim Sistemi belgelendirme çalışmaları yürütülmektedir.

 

ÖNCE GÜVENLİK!

Hazırlanan Afiş ve Broşürün aşağıdaki linklerden indirilerek okul kurumlarımızdaki iş sağlığı ve güvenliği farkındalık çalışmalarında kullanılması önem arz etmektedir.

Afiş için              TIKLAYINIZ

Broşür için          TIKLAYINIZ

İSG karakter için TIKLAYINIZ

 

Yenişehir Mah. Cahit Zarifoğlu Cad. 46060/Kahramanmaraş/Onikişubat - 03442164678

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.