KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İŞYERİ SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ

İLİMİZDE İLK "OKULUM" TEMİZ BELGESİ VERİLDİ

Bugün ilimizde Kontrol kılavuzu doğrultusunda çalışmaları tamamlayan ilk okulumuz olan Necip Fazıl Kısakürek İlkokulumuz ve Elbistan/Papatyam Anaokulumuz "OKULUM TEMİZ" belgesini almaya hak kazanmıştır.
İLİMİZDE İLK

 

Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de büyük ölçüde etkileyen COVID-19 salgını nedeniyle 16 Mart 2020'den bu yana yüz yüze eğitime  kapalı olan eğitim kurumlarımızın 21/09/2020 Pazartesi gününden  itibaren kademeli olarak okul öncesi okullarımız ve 1. Sınıflarda yüz yüze eğitime geçecektir. Okullarımızın daha sağlıklı ve  temiz şekilde açılması için  Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü  Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank tarafından imzalandı. Bu protokol ile, eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamadan önceki süreçte resmi ve özel okul/kurumlarda, dünyayı etkisine alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında yüz yüze eğitim faaliyetlerinin 'güvenilir, salgından etkilenmemiş ve hijyenik ortam' standartlarına uygun olarak yürütülmesi amacıyla sürdürülebilir bir sistem yönetimi planlanmaktadır.  Bakanlığımız ile Türk Standartları Enstütüsü (TSE) arasında, 27 Temmuz 2020 tarihinde imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, eğitim kurumlarında hijyen şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon öneme ve kontrol süreçlerinin tutarlı, geçerli, güvenilir, tarafsız bir anlayışla sürdürülmesi amacıyla 30.07.2020 tarihli ve 10075132 sayılı Bakanlık Makam Onayı ile 'OKULUM TEMİZ' belgelendirme programı yürürlüğe alınmıştır.

 

İlimizde Müdürlüğümüz işyeri sağlık ve güvenlik birimi koordinesinde Okulum temiz belgesi çalışmaları hassasiyetle yürütülmektedir.  Şuana kadar başvurusu onaylanan  71 okulumuz bulunmakta olup Bakanlığımız tarafından yetkilendirilen 33 Denetmenle okullarımız Öz değerlendirme soru listeleri üzerinden denetlenerek OKULUM TEMİZ belgelendirilmeleri yapılmaktadır. Kontrol Kılavuzu doğrultusunda Servislerimizin, kantincilerimizin, Velilerimizin ,Öğretmen ve Öğrencilerimiz, çalışanlarımızın dikkat edecekleri hususlar belirlenmiştir. Okullarımızın her yerine el antiseptikleri konulması, uyarı afişlerinin olması, sınıf kapasiteleri ve öğrencilerin oturma planlaması yapılması , çalışanların neleri yapacakları ayrıntılı olarak belirlenmiş, temizlik planlamaları yapılarak özellikle el teması olan yerlerin sık sık temizliğinin yapılması ve takip sistemi kurulması  sağlanmaktadır.

Bugün ilimizde Kontrol kılavuzu doğrultusunda çalışmaları tamamlayan ilk okulumuz olan Necip Fazıl Kısakürek İlkokulu ve ikinci okulumuz olan Elbistan/Papatyam Anaokulu "OKULUM TEMİZ" belgesini almaya hak kazanmıştır.

 Necip Fazıl Kısakürek İlkokulunda düzenlenen belge takdim törenine İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Akif Bulut, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Üzüm, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Şerif Irmak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü işyeri sağlık ve güvenlik birimi koordinatörü iş güvenliği uzmanı Mesut Korkmaz, Okul Müdürü Mehmet Sarı, müdür yardımcıları ve öğretmenler katıldı.

Elbistan İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Hacı Mehmet Yılmaz, okulda okul yöneticileri ve öğretmenlerin bulunduğu bir ortamda İl Millî Eğitim Müdürlüğünce gönderilen Elbistan da ilk  "Okulum Temiz" belgesini okul Müdürü Seyhan Dedeler'e takdim etti. 

 

 16-09-202016-09-202016-09-2020

 

 

 

 

16-09-202016-09-202016-09-202016-09-202016-09-202016-09-202016-09-202016-09-2020

Yenişehir Mah. Cahit Zarifoğlu Cad. 46060/Kahramanmaraş/Onikişubat - 03442164678

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.