KAHRAMANMARAŞ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İŞYERİ SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ

ÖĞRETMENLERE DİYABET EĞİTİMİ VERİLİYOR

2 Mart Çarşamba günü Şehit Ahmet Gülbahar Ortaokulu Toplantı Salonunda yapılan eğitim, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet ÜZÜM ve İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Fevzi DEMİR' in Katılımıyla gerçekleştirilmiştir.
 ÖĞRETMENLERE DİYABET EĞİTİMİ VERİLİYOR

               Okul çağı çocuklarında sık görülen "Tip 1 Diyabet" kronik hastalığı tedavisinde insülin kullanılması ve kan şekeri tespiti gibi uygulamalar nedeniyle izlenmesinin önemli olduğu bilinmektedir. Bu nedenle okul ve kurumlarda yöneticilerin, öğretmenlerin, okul hemşiresi ve çalışanların bilgili ve bilinçli olması diyabetli çocuğun hayatını kolaylaştırmaktadır. Okullarda meydana gelebilecek acil durumlara müdahale edilmesi, yaşanacak muhtemel sıkıntıların önüne geçilmesi açısından önemli görülmektedir. Bu sebeple Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği ile 2010 yılından itibaren "Okullarda Diyabet Programı" yürütülmektedir.

              Söz konusu program dahilinde; tip 1 Diyabetli çocukların okullarda yaşadığı problemler (tedavisini uygulayabilecek bilinçte olmaması, acil durum müdahale eksikliği vb.) dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı öncülüğünde Milli Eğitim Bakanlığı Ekim 2020 -2757 sayılı "Tip 1 Diyabetli Öğrencilerin Okul/Kurumlarda Bakımı ve Desteklenmesi Hakkında Yönerge " yayınlamıştır. Söz konusu yönerge kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile ilk etapta merkez ilçelerdeki diyabetli öğrencisi bulunan okullarda sınıf öğretmeni, rehber öğretmen ve okul idarecilerine yönelik Tip 1 Diyabet ve Diyabet ile yaşam konularında Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı İl Diyabet ile Mücadele eğitimcisi Merve KOÇER ve Burcu TAŞDEMİR tarafından eğitim verilmiştir. Ayrıca  İnsülin Kullanımı ve acil durumlarda glukagon uygulaması Konusunda diyabet hemşiresi Funda ŞAHAN ve Hülya ÇUHADAR tarafından uygulamalı Eğitimler verilmiştir.

              Onikişubat ve Dulkadiroğlu İlçelerimizde şubat ayı içerisinde planlanan eğitimler bittikten sonra diğer ilçelerimizde de yapılan planlama doğrultusunda eğitimler devam edecektir.

 

 

 

 

 

03-03-202203-03-202203-03-202203-03-202203-03-202203-03-202203-03-202203-03-2022

Yenişehir Mah. Cahit Zarifoğlu Cad. 46060/Kahramanmaraş/Onikişubat - 03442164678

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.